Interaktivní test

Maturitní opakování zaměřené na problematiku mnohoproblémových rodin

1. Které tvrzení je pravdivé?
Mnohoproblémová rodina -je rodina, která má krátkodobě více jak jeden problém. Jedná se o problémy, které rodina nedokáže řešit ani nedokáže využít existujících sociálních služeb.
Mnohoproblémová rodina -je rodina, která má dlouhodobě více jak jeden problém. Jedná se o problémy, které rodina nedokáže řešit ani nedokáže využít existujících sociálních služeb.
Mnohoproblémová rodina -je rodina, která má krátkodobě více jak jeden problém. Jedná se o problémy, které rodina dokáže řešit a je schopna využít existujících sociálních služeb.

2. Které z následujících problémů nepatří do oblasti vnitřních problémů mnohoproblémové rodiny:
problémy s bydlením
nerozdělení rolí
špatná organizace v rodině

3. Které z uvedených problémů nepatří do oblasti zevních problémů mnohoproblémové rodiny:
problémy v oblasti vzdělávání a získání práce
problémy s hospodařením s penězi
chaos v rodině

4. Které z níže jmenovaných problémů nepatří do oblasti individuálních problémů mnohoproblémové rodiny:
zločinnost
závislost na návykových látkách
nerozdělení rolí

5. Je toto tvrzení pravdivé? MPR se do kontaktu s pomáhajícími organizacemi dostávají v situaci krize. I v případě, že již riziko krize pomine, MPR i nadále využívá kontakt s pomáhajícími organizacemi.
ano
ne

6. Do jaké oblasti problému byste zařadili tento příklad: Otec v rodině chybí nebo je přítomen jen jeho stín. Odpovědnost za děti je přenechána matce, matka si dětí všímá pouze v případě, jsou-li poslušné nebo jde-li o uspokojení jejich potřeb. Matka trestá děti občas, trestání, ale nesouvisí s běžnými společenskými normami, souvisí spíše s emočním stavem matky. Matka ve chvíli, kdy dítě vyžaduje vedení, často odkazuje dítě na vlastní úsudek nebo na staršího sourozence → toto dítě se stává tzv. „rodičovským dítětem“.
nejasnost v komunikaci
špatná organizace v rodině
nerozdělení rolí v rodině

7. Otec v rodině chybí nebo je přítomen jen jeho stín. Odpovědnost za děti je přenechána matce, matka si dětí všímá pouze v případě, jsou-li poslušné nebo jde-li o uspokojení jejich potřeb. Matka trestá děti občas, trestání, ale nesouvisí s běžnými společenskými normami, souvisí spíše s emočním stavem matky. Tento problém řadíme mezi:
vnitřní problémy
vnější problémy
individuální problémy

8. Do jaké oblasti problému byste zařadili tento problém: Činnosti, které v rodině probíhají, jsou velmi impulzivní, není možné v nich nalézt stálost, pevnost, soudržnost. Matka zůstává v posteli až do poledních hodin, děti často také, nebo pobíhají po bytě než se matka vzbudí. I když se někdy stane, že rodina stoluje pohromadě, není vidět žádný řád.Je-li rodič rozčílen chováním jednoho dítěte, stává se, že udeří jiné dítě, které je zrovna po ruce.
nerozdělení rolí v rodině
nejasnost v komunikaci
špatná organizace v rodině

9. Je toto tvrzení pravdivé? Mnohoproblémové rodiny jsou vždy rodiny chudé, které žijí v trvalé existenční nouzi.
ano
ne

10. Je toto tvrzení nepravdivé? Důležitým faktorem pro vznik MPR v současné době, je její „odpojení“ od společnosti, od kulturních norem i zvyklostí a přes několik generací předávané nefunkční vzory rolí i způsoby, jak řešit těžkosti.
ano
ne

11. Může být v současné moderní době přístup k službám pro mnohoproblémovou rodinu blokován, například tím, že nemá telefon nebo rodina nemá dostatečné verbální a sociální dovednosti?
ano
ne

12. Je toto tvrzení nepravdivé? Při stanovení cílů jak pomoci mnohoproblémové rodině, se může zdát stanovený cíl terapeutem málo přínosný, nereálný až destruktivní. Terapeut se musí zaměřit na existenční zajištění rodiny a základní zvládání provozních úkonů jako na prioritu.
ano
ne

13. Které z následujících zaměření terapie spadá do psychické problematiky mnohoproblémové rodiny:
struktura a povaha vztahů mezi členy rodiny
emoční klima, zvládání emocí
vazby rodiny na jiné lidi, sousedské komunity

14. Který postup terapie je ze strany terapeuta a klienta správný?
1. krok: psychické fungování rodiny, 2. krok: existenční zajištění, 3. krok: interpersonální fungování a instrumentální fungování rodiny
1. krok: existenční zajištění, 2.krok: instrumentální fungování rodiny, 3. krok: psychické a interpersonální fungování rodiny
1. krok: interpersonální fungování rodiny, 2. krok: existenční zajištění, 3. krok: instrumentální a psychické fungování rodiny

15. Které z následujících zaměření terapie spadá do problematiky interpersonálních vztahů mnohoproblémové rodiny:
minulost rodiny a její budoucnost
emoční klima, zvládání emocí a zátěží
zajištění jídla, hygieny, péče o zdraví