Interaktivní test

Politika zaměstnanosti II

1. Vyberte odpovídající druh nezaměstnanosti
Někteří lidé odcházejí předčasně do důchodu, někteří jsou nezaměstnaní, ale nejsou registrováni na úřadech práce, případně se účastní rekvalifikace apod.

2. Vyberte odpovídající druh nezaměstnanosti
Spojena nejčastěji s rozpadem neefektivních podniků a institucí. Někdy nahrazení živé práce technikou. Jindy důvodem může být potřeba nové profese.

3. Vyberte odpovídající druh nezaměstnanosti
Nejčastěji ve stavebnictví, zemědělská oblast, turistika. Často spojena s odbytovými potížemi během některého ročního období.

4. Vyberte odpovídající druh nezaměstnanosti
Běžné přesuny lidí většinou z důvodu vlastní motivace. Doba nezaměstnanosti je tzv. krátkou epizodou.

5. Vyberte odpovídající druh nezaměstnanosti
Lidé jsou sice velmi nespokojení se svou prací, ale setrvávají v něm, jelikož se bojí, aby poté nebyli úplně bez práce.

6. Vyberte odpovídající druh nezaměstnanosti
Někteří registrovaní nezaměstnaní pracují "načerno", někteří si práci nehledají.

7. Vyberte odpovídající druh nezaměstnanosti
O jedno pracovní místo se dělí více lidí.

8. Právo na zaměstnání znamená právo občanů, kteří chtějí pracovat a mohou pracovat a o práci se ucházejí na zajištění pracovního uplatnění dle jejich přání, dle kvalifikace. Pracovní místo by měl zajistit příslušný úřad práce.
Pravda
Nepravda

9. Každý občan má právo si své zaměstnání zvolit svobodně v rámci ČR.
Pravda
Nepravda

10. Stát se mimo jiné účastní formulace a realizace cílů politiky zaměstnanosti.
Pravda
Nepravda

11. Podpora v nezaměstnanosti se odborněji nazývá hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání.
Pravda
Nepravda

12. Mezi nezaměstnaností nejohroženější skupiny obyvatel patří především lidé v produktivním věku (cca od 30 do 40 let).
Pravda
Nepravda

13. Nejzávažnějším jevem u dlouhodobé nezaměstnanosti jsou ztráta kvalifikace, ztráta pracovních návyků a získaný zvyk žít ze sociálních dávek a podpor.
Pravda
Nepravda

14. Reakcí na ztrátu zaměstnání jsou především psychické a somatické reakce, dalšími důsledky mohou být ale také např. snížení životní úrovně, ovlivnění rodiny.
Pravda
Nepravda

15. Základní dva směry politiky zaměstnanosti jsou progresivní a degresivní.
Pravda
Nepravda

16. Základní funkce úřadů práce jsou informační, poradenská, zprostředkovatelská a podnikatelská.
Pravda
Nepravda

17. Uchazeč o zaměstnání je do evidence uchazečů o zaměstnání zařazen dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání.
Pravda
Nepravda

18. Pokud je člověk zaevidovaný na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání má povinnost nejpozději do 9 dnů nahlásit změny skutečností rozhodných pro zařazení nebo vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, dále např. důvody, pro které se nedostavil na úřad práce v uvedeném termínu apod.
Pravda
Nepravda

19. Jedním z práv uchazeče o zaměstnání je právo na podporu v nezaměstnanosti při splnění zákonem stanovených podmínek.
Pravda
Nepravda

20. Podpora v nezaměstnanosti je uchazeči vyplácena po celou dobu podpůrčí doby ve stejné výši.
Pravda
Nepravda

21. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců; překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou, požádal úřad práce, u kterého je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.
Pravda
Nepravda

22. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Pravda
Nepravda

23. Zaměstnavatelé mohou za splnění určitých podmínek získat od úřadů práce příspěvky např. na vytvoření chráněného pracovního místa.
Pravda
Nepravda

24. V ČR nemají zaměstnavatelé zákonem stanoveno jaký podíl z jejich zaměstnanců musí tvořit osoby se zdravotním postižením.
Pravda
Nepravda

25. Pokud nezletilé dítě vystupuje např. v placené televizní reklamě, je nutné, aby k tomuto vyslovil souhlas příslušný úřad práce, a to na základě příslušných ustanovení zákona o zaměstnanosti.
Pravda
Nepravda